Kontakt

Turystyka i promocja regionu

Międzynarodowa Sieć Cittaslow spotkała się online

Spotkanie sieci Cittaslow

Przedstawiciele miast Cittaslow z całego świata spotkali  się online 12 czerwca 2021 roku podczas Zgromadzenia Ogólnego.
Spotkanie ruchu było zwieńczeniem trwającej w dniach 7-11 czerwca Akademii Cittaslow oraz okazją do omówienia bieżących spraw stowarzyszenia.

Zapewniono tłumaczenie w oficjalnych języka sieci tj. włoskim i angielskim i wyjątkowo w tym rok,u tłumaczenie z obu tych języków na język polski.

O roli regionu warmińsko-mazurskiego w sieci międzynarodowej Cittaslow mówił marszałek województwa Gustaw Marek Brzezin. Podkreślił również rolę zmarłego w tym roku śp. Stanisława Harajdę i wspomniał jego wkład w rozwój ruchu Cittaslow w Polsce.

Członkowie stowarzyszenia dyskutowali o strategii działania na kolejne lata, roli stowarzyszenia w działaniach niwelujących skutki pandemii, rozwiązaniach pro-ekologicznych oraz realizowanych i planowanych projektach. Sprawozdanie z działalności polskiej sieci Cittaslow przedstawił Jacek Kostka – krajowy koordynator i burmistrz Górowa Iławeckiego.

Cittaslow przyjęło w swoje szeregi kolejnych trzech członków. Włoskie miasteczko Farra di Soligo oraz dwa miasta z Francji – Lectoure i Labouheyre. Tym samym ilość członków z całego świata wzrosła do 279. 35 z nich tworzy polską sieć Cittaslow.

W dorocznym konkursie Chiocciola Orange 2020 na „najlepsze praktyki w międzynarodowej sieci miast Cittaslow” nagrody otrzymały dwa polskie miasta:
- Kalety (woj. śląskie) – w kategorii Environmental and Energy policies za projekt pt. „Gmina przyjazna rowerzystom”, który w różnych obszarach zakładał poprawę warunków niezbędnych do korzystania na terenie miasta z roweru, jako środka transportu niskoemisyjnego.
- Braniewo (woj. warmińsko-mazurskie) – w kategorii Infrastructures policies za projekt pt.  „Nowe życie wieży bramnej w Braniewie”, który zakładał kompleksową rewitalizację obiektu i przekształcenie go w nową atrakcję turystyczną miasta.

W konkursie na film promocyjny wyróżnienie otrzymało Szczytno za spot pt. ”Rodzina odkrywa miasto”.

Akademia Cittaslow odbyła się w tym roku po raz pierwszy i obfitowała w ciekawe i inspirujące webinaria, dotyczące takiej tematyki jak „Europejski Zielony Ład”, agrobiologia, urbanistyka i estetyzacja miast, edukacja czy też turystyka. Swoje wystąpienie zaprezentowali przedstawiciele polskiej sieci.

O pro-ekologicznych rozwiązaniach w przestrzeni miejskiej mówiła dr. Agnieszka Jaszczak (UWM Olsztyn). Bożena Cebulska, dyrektor Biura Stowarzyszenia „Polskie Miasta Cittaslow”, omówiła plany na strategiczny rozwój miasteczek Cittaslow na Warmii i Mazurach. Krajowy koordynator, Jacek Kostka zaprezentował kilka ciekawych przykładów na aktywne zaangażowanie młodych mieszkańców w życie polityczne i społeczne lokalnych społeczności.

Informacje dotyczące szklaków tematycznych wokół miasteczek Cittaslow na Warmii i Mazurach oraz plany stworzenia produktu turystycznego zaprezentował Marcin Galibarczyk, dyrektor Departamentu Turystyki i Sportu.

Prezydent Cittaslow International, Mauro Migliorini, zaprosił wszystkich członków do udziału w kolejnym zgromadzeniu w czerwcu 2022 roku w Orvieto.


Partnerzy

  • po ryby 2014 2020
  • PROW 2014 2020 logo kolor
  • PL RU forma podstawowa
  • interreg Lietuva Polska PL v2 CMYK