Kontakt

Rozwój regionu

Regionalny Program Operacyjny dla zdrowia

Konferencja w Olsztynie

Samorząd województwa, przy wykorzystaniu pieniędzy z Regionalnego Programu Operacyjnego, chce walczyć z boreliozą i kleszczowym zapaleniem mózgu na Warmii i Mazurach. Na ten cel przeznaczonych jest ponad 1 mln zł.

Nawet 60 proc. kleszczy może być zakażonych bakterią z rodzaju Borrelia wywołujących boreliozę. Obszar Polski uznawany jest za endemiczny, co oznacza, że nie ma bezpiecznego miejsca, gdzie kleszcze nie są zakażone tą bakterią.

Na Warmii i Mazurach od niemal 20 lat obserwuje się wyraźny wzrost występowania boreliozy. W 2015 r. zanotowano 1083 przypadki zachorowań. Dla porównania, w 2014 r. zanotowano 904 przypadki, a w 2013 r. – 736. Największą zapadalność odnotowano w powiatach: mrągowskim, braniewskim, giżyckim, szczycieńskim i gołdapskim. Zagrożenie ugryzieniem przez kleszcza dotyczy praktycznie terenu całego kraju. Aktywność kleszczy występuje między majem a listopadem, a najwięcej zachorowań notuje się od maja do sierpnia. Kleszcze występują nie tylko w lasach, lecz także na łąkach, nad rzekami i jeziorami, w ogródkach przydomowych, w zaroślach, a nawet na trawnikach w miastach. Warmińsko-mazurskie należy do grupy województw o najwyższej zachorowalność na boreliozę i KZM w Polsce i jest endemiczne pod względem występowania kleszczy.

Według Centralnego Rejestru Chorób Zawodowych, prowadzonego w Instytucie Medycyny Pracy im. prof. J. Nofera w Łodzi, borelioza jest w Polsce najczęstszą chorobą zawodową występującą w rolnictwie, leśnictwie i łowiectwie oraz najczęstszą zawodową chorobą zakaźną. W 2009 r. zarejestrowano 664 przypadki boreliozy jako choroby zawodowej, co stanowiło ponad 20 proc. wszystkich chorób zawodowych.


Partnerzy

  • po ryby 2014 2020
  • PROW 2014 2020 logo kolor
  • PL RU forma podstawowa
  • interreg Lietuva Polska PL v2 CMYK