Kontakt

Polityka społeczna

Pamiętajmy o więźniach nazistowskich obozów koncentracyjnych

Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady

14 czerwca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady.
W dowód pamięci i w hołdzie Ofiar obozów koncentracyjnych II wojny światowej Sejm RP w roku 2006 ustanowił 14 czerwca Dniem Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady.

W dniach 14-18 czerwca 2021 r. w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie oraz przed budynkami wyeksponowano symbol „czerwonego trójkąta z literą P”. W tym roku przypada także 81. rocznica pierwszego transportu do KL Auschwitz.

W związku z pismem depozytariuszy Testamentu więźniów pierwszego transportu, Pana Krzysztofa Ulatowskiego z Chrześcijańskiego Stowarzyszenia Rodzin Oświęcimskich, Pana Piotra Dziża z Fundacji PRO PATRIA SEMPER, Ryszarda Lisa z Towarzystwa Opieki nad Oświęcimiem – Pamięć o KL Auschwitz oraz Stowarzyszenia Rodzin Polskich Ofiar Obozów Koncentracyjnych skierowanym do najważniejszych osób w Państwie, instytucji publicznych oraz środowisk dziennikarskich, na znak pamięci o Rodakach więzionych, męczonych i mordowanych w niemieckich obozach w dniu 14 czerwca każdego roku eksponowany jest w przestrzeni publicznej symbol - „czerwony trójkąt z literą P”. Symbol ten stanowi oznaczenie Polaków – więźniów niemieckich obozów koncentracyjnych.

ZOBACZ APEL


Partnerzy

  • po ryby 2014 2020
  • PROW 2014 2020 logo kolor
  • PL RU forma podstawowa
  • interreg Lietuva Polska PL v2 CMYK