Kontakt

Kultura i Edukacja

Pięć dni festiwalowych projekcji

Zakończenie festiwalu w Olsztynie

Filmy „Aida” Jasmili Žbanić oraz „Dad You’ve Never Had” w reżyserii Dominiki Łapki zdominowały konkursy 8. edycji WAMA Film Festival w Olsztynie zdobywając wszystkie nagrody w swoich kategoriach.

„Vortex” w reżyserii Gaspara Noé z wyróżnieniem honorowym. To było pięć dni festiwalowych projekcji, które zapełniały prawie do ostatniego miejsca salę kinową olsztyńskiego Multikina.

Jury Międzynarodowego Konkursu Koprodukcji Filmowych w składzie Kinga Dębska, Andrzej Wolf i Ola Salwa zdecydowało o przyznaniu Grand Prix filmowi „Aida” w reżyserii Jasmili Žbanić.  

Polski dystrybutor, Gutek Film, otrzymał nagrodę finansową Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Film bośniackiej reżyserki został także wyróżniony przez publiczność 8 edycji WAMA Film Festival w Olsztynie. Jury przyznało też wyróżnienie honorowe dla filmu „Vortex” w reżyserii reż. Gaspar Noé. Polskim dystrybutorem jest Stowarzyszenie Nowe Horyzonty.
W Międzynarodowym Konkursie Koprodukcji Filmowych rywalizowało dziewięć filmów.

To wydarzenie z pewnością przejdzie do historii, i to nie tylko dlatego, że spotkaliśmy się wszyscy stęsknieni za dobrym filmem, mądrym i ambitnym kinem - mówił Gustaw Marek Brzezin, marszałek województwa. - Najważniejsze, że festiwal się udał, sale był pełne,     a widzowie mogli czuć się bezpiecznie, a przede wszystkim było NORMALNIE. Bardzo cieszę się, że w tym roku przyjechało do nas  tyle młodzieży, tylu młodych filmowców, nie tylko z Polski, także z Ukrainy, Francji, Włoch i Norwegii. Chcemy, aby Olsztyn i WAMA Film Festival nadal były otwarte, międzynarodowe, wielokulturowe i  międzypokoleniowe. Dobór filmów, różnorodność artystów, którzy w nich wystąpili i nad nimi pracowali, składy jury w poszczególnych konkursach - wszystko to dowody naszej otwartości, tolerancji, poszanowania praw mniejszości. Przez osiem lat funkcjonowania festiwal zbudował kapitalną platformę  do nawiązywania kontaktów, wymiany myśli, wspólnego spędzania czasu. Podczas festiwalu podkreśliliśmy też znaczenie Warmińsko-Mazurskiego Funduszu Filmowego, który w tym roku obchodzi pięciolecie swego istnienia. To między innymi dzięki niemu na Warmii, Mazurach i Powiślu powstają nowe filmy. Chcemy, aby partnerskie więzi miedzy WAMA Film Festival i Funduszem były jeszcze bliższe i stale się uzupełniały.

Najlepszym tytułem Konkursu Filmów Krótkich okazał się „Dad You’ve Never Had” w reżyserii Dominiki Łapki, który otrzymał Grand Prix i nagrodę finansową. Wyboru spośród 18 tytułów konkursowych dokonało Jury w składzie: Leszek Dawid (przewodniczący), Sandra Drzymalska i Eivind Myklebost Nordengen. Producentami filmu są: Studio Munka - SFP, Studio Obrazu, Gdyńskie Centrum Kultury, Furia Film.

„Dad You’ve Never Had” otrzymał także Nagrodę Jury Warmii i Mazur, która od tego roku nosi imię Anny Wasilewskiej, zmarłej posłanki na Sejm RP i cenionego samorządowca. To Jej zaangażowanie i pomoc przyczyniło się osiem lat temu do powstania WAMA Film Festival w Olsztynie. Jury Warmii i Mazur obradowało w składzie: Aleksandra Teres, Włodzimierz Kowalewski i Michał Bartoszewicz.

Konkurs filmów krótkometrażowych był w tym roku na bardzo wysokim poziomie. Jako producenta festiwalu cieszy mnie, że widzami na projekcjach mogli być młodzi filmowcy z Norwegii, Francji, Włoch i Ukrainy. Mieliśmy blisko 140 gości zagranicznych, którzy wzięli udział w projekcie INNOVATIVE DIRECTING ACADEMY oraz Polsko-Ukraińskich Warsztatach Filmowych – podkreślił Maciej Dominiak.

Jury Konkursu Filmów Krótkich przyznało także osiem nominacji do prestiżowych Nagród im. Jana Machulskiego (edycja 2022).

Nominowani w poszczególnych kategoriach:

- „Najlepsza reżyseria”: Grzegorz Piekarski za film „Niewolnik”,
- „Najlepszy scenariusz”: Damian Kosowski za film „Zanim zasnę” reż. Damian Kosowski,
- „Najlepsze zdjęcia”: Martyna Jakimowska za film „Ostatni gwizdek”, reż. Karol Lindholm,
- „Najlepszy montaż”: Nikodem Chabior za film „Niewolnik”, reż. Grzegorz Piekarski,
- „Najlepsza aktorka”: Zoja Szcześniak za film „Przestrach”, reż. Joanna Helena Szymańska,
- „Najlepszy aktor”: Gustaw Kramin za film „Czy potwory jedzą kiwi?”, reż. Grzegorz Podolski,
- „Najlepszy film dokumentalny”: „Dad You’ve Never Had” reż. Dominika Łapka,
- „Najlepszy film animowany”: „Coffin” reż. Yuanqing Cai, Nathan Crabot, Houzhi Huang, Mikolaj Janiw, Mandimby Lebon, Théo Tran Ngoc.  

Organizatorem WAMA Film Festival jest Instytut KOSMOPOLIS Fundacja Nauki, Kultury i Edukacji w Olsztynie. Producentem festiwalu jest Stowarzyszenie FILMFORUM. Wydarzenie wspiera samorząd województwa warmińsko-mazurskiego.


Partnerzy

  • po ryby 2014 2020
  • PROW 2014 2020 logo kolor
  • PL RU forma podstawowa
  • interreg Lietuva Polska PL v2 CMYK