Kontakt

Kultura i Edukacja

„Niezwyciężona” cieszy się duży zainteresowaniem

Kadr z filmu - Fot. Archiwum producenta

Pełnometrażowy dokument w reżyserii Tomasza Kolińskiego o Joannie Jędrzęjczyk cieszy się dużym zainteresowaniem. Obraz otrzymał dofinansowanie z Warmińsko-Mazurskiego Funduszu Filmowego.

Od 24 czerwca 2021 r. pokazywany jest w HBO GO, a od 1 lipca w HBO liniowym. Film, którego producentem wiodącym jest Łukasz Dzięcioł – OPUS FILM.

W grudniu film został skolaudowany przez Komisję WMFF, która podkreśliła  wysoki poziom realizacyjny i artystyczny debiutu reżyserskiego o wielokrotnej mistrzyni Polski, Europy i świata w tajskim boksie czy czołowej zawodniczce w mieszanych sztukach walki.  

Precyzyjna, pogłębiona dokumentacja pozwoliła autorowi na napisanie wysoce profesjonalnego scenariusza pełnometrażowego filmu dokumentalnego. Wykraczający częściowo poza ramy dokumentu w kierunku kina fabularnego film Tomasza Kolińskiego stanowi niezwykle interesującą opowieść o ludzkich zmaganiach z otaczającą rzeczywistością oraz z własnymi słabościami.

Główną oś historii bohaterki reżyser buduje na pokazywaniu dramatycznych kontrastów: kruchość fizyczna i osamotnienie w zderzeniu z nadludzką determinacją i wolą walki, brak wsparcia w początkach kariery, samotność w walce czy tęsknota za rodzinnym Olsztynem.

Niewątpliwym walorem opowieści jest, wydawać by się mogło, niekończące wykorzystanie języka filmowego, znakomite zdjęcia Moniki Woźniak realizowane z różnych lokacjach, sytuacjach i anturażu, ale zawsze i konsekwentnie skoncentrowane na bohaterce, pokazujące jej nieprzewidywalność, nerwowość a innym razem spokój. W tym przyglądaniu się Joannie Jędrzejczyk, można by rzec nie spuszczaniu jej z oka, co czynią twórcy tego niezwykłego filmu również poprzez dynamiczny montaż, ma swój udział Jacek Lachowicz autor muzyki.

Spośród 70 dni zdjęciowych głównie realizowanych w Stanach Zjednoczonych, ponad 10 dni ekipa przepracowała w Olsztynie.

Fot. Archiwum producenta


Partnerzy

  • po ryby 2014 2020
  • PROW 2014 2020 logo kolor
  • PL RU forma podstawowa
  • interreg Lietuva Polska PL v2 CMYK