Kontakt

Kultura i Edukacja

Na Warmii i Mazurach powstał niemiecko-polski serial

Ilustracja do tekstu - taśma filmowa

Premiera trzymającego w napięciu serialu kryminalnego „Der Masuren-Krimi”, którego akcja toczy się wśród mazurskich lasów i jezior, odbędzie się już w czwartek 20 maja 2021 r. o godzinie 20:15 na antenie programu Das Erste.

Główna bohaterka Viktoria Wex, kryminalistka berlińskiej policji, przyjeżdża z Berlina do Pasymia, aby wyjaśnić tajemniczą śmierć jej wujka Fryderyka.

U boku Leona Pawlaka, lokalnego inspektora policji i wbrew woli inspektora śledczego, Zofii Kowalskiej, Viktoria nieoczekiwanie bierze udział w śledztwie w sprawie morderstwa.

„Der Masuren-Krimi” w reżyserii Anno Saul to pełen zwrotów akcji serial rodzinny, owiany dozą tajemniczości, gdzie polska codzienność i niemiecka mentalność zderzają się w krainie pięknych lasów i kryształowych jezior.

Zdjęcia do serialu realizowane były w ubiegłym roku na terenie Olsztyna, Szczytna i Pasymia.

- Warmia i Mazury należą do czołówki regionów, w których powstaje najwięcej produkcji filmowych - mówi marszałek województwa Gustaw Marek Brzezin. - Dość wymienić seriale z legendarną „Stawką większą niż życie” Andrzeja Konica i Janusza Morgensterna, kręconą u nas już ponad 50 lat temu, czy serialową serię „Dom nad Rozlewiskiem” i „Rozlewisko” według powieści Małgorzaty Kalicińskiej. Albo kultowe obrazy „Nóż w wodzie”  Romana Polańskiego czy „Faraon” Jerzego Kawalerowicza, którego premierę po latach zorganizowaliśmy w sierpniu 2019 roku w Giżycku. Warmińsko-mazurskie scenerie i krajobrazy docenili też artyści o międzynarodowej renomie, jak Jerzy Skolimowski, Anna Fonteine, Volker Schlondorff czy John Malkovich. Cieszę się, że  także widzowie niemieccy będą mieli okazję obejrzeć nasze plenery filmowe w nowym serialu „Der Masuren-Krimi”. Liczę, że oprócz dobrej rozrywki zachęci ich to odwiedzenia naszego regionu.

Das Erste to pierwszy program niemieckiej telewizji publicznej, który według AGF w grudniu 2020 roku zajął trzecie miejsce wśród najpopularniejszych stacji telewizyjnych w Niemczech (12,1% widzów).

Transmisja serialu dostępna jest również online w bibliotece multimedialnej ARD.

Zwiastun pierwszego odcinka „Der Masuren-Krimi: Fryderyks Erbe” można obejrzeć tutaj:
https://www.daserste.de/unterhaltung/film/der-donnerstags-krimi/videos/vorschau-der-masuren-krimi-fryderyks-erbe-video-100.html


Partnerzy

  • po ryby 2014 2020
  • PROW 2014 2020 logo kolor
  • PL RU forma podstawowa
  • interreg Lietuva Polska PL v2 CMYK