Kontakt

Warning: var_dump() expects at least 1 parameter, 0 given in /home/nowyportal.warmia.mazury.pl/public_html/templates/wrota2016/index.php on line 89

Środowisko

Światowy Dzień Mokradeł - zgłoś swoją propozycję

Ilustracja do tekstu

2 lutego przypada Światowy Dzień Mokradeł (ang. World Wetland Day). Jest świętowany w rocznicę podpisania Konwencji o obszarach wodno-błotnych mających międzynarodowe znaczenie, zwłaszcza jako środowisko życiowe ptactwa wodnego.

Zwana jest ona Konwencją Ramsarską od irańskiego miasta Ramsar, gdzie została podpisana 2 lutego 1971 r. Jej celem jest ochrona i zrównoważone użytkowanie wszystkich mokradeł, poprzez działania na szczeblu krajowym i lokalnym oraz współpracę międzynarodową.

Dzień ten organizowany jest w ponad 95 krajach przez przyrodnicze organizacje pozarządowe, agencje rządowe oraz instytucje. W Polsce są to m.in.: parki narodowe, regionalne zarządy gospodarki wodnej, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, uczelnie i różne organizacje (m.in. Centrum Ochrony Mokradeł, WWF Polska).

Ideą obchodów jest podnoszenie świadomości społecznej w zakresie roli ekologicznej i gospodarczej obszarów wodno-błotnych (organizowane są konferencje, wycieczki edukacyjne, konkursy, audycje w mediach).

Zgodnie z Konwencją Ramsarską mokradło to obszar leżący na pograniczu środowiska wodnego i lądowego, czyli zarówno obszary podmokłe (bagna), jak i wszelkie wody śródlądowe, a także najpłytsze przybrzeżne wody morskie, ale w czasie Dnia Mokradeł uwaga poświęcana jest również nieco szerszym obszarom (np. łęgom, które poza powodziami nie są pokryte ani przesycone wodą).

Dotychczas Konwencję Ramsarską podpisało 169 państw, które wyznaczyły już w sumie ponad 2000 obszarów wodno-błotnych o międzynarodowym znaczeniu, jednak ta liczba stale rośnie.

Polska jest Stroną Konwencji od 22 marca 1978 r., jako dziewiętnaste państwo na świecie i dwunaste europejskie. Do dnia dzisiejszego Polska zgłosiła 16 obszarów, w tym sześć parków narodowych, pięć jezior, ujściowy odcinek Wisły oraz z otaczających mokradeł, torfowiska położone w Karkonoszach i Górach Izerskich, a także kompleksy stawów rybnych w okolicach Milcza i Przemkowa.

Od roku 2010 Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska wykonuje zadania wynikające z postanowień Konwencji Ramsarskiej, w związku z tym został przy nim utworzony Krajowy Sekretariat Konwencji Ramsarskiej, zajmujący się wdrażaniem konwencji w Polsce.

Tegorocznym tematem Światowego Dnia Mokradeł są mokradła w miastach. Konwencja Ramsarska zwraca uwagę na to, że miejskie mokradła są ważne z wielu powodów: redukują powodzie, są źródłem wody pitnej, filtrują zanieczyszczenia, są miejskimi enklawami zieleni, a dla wielu ludzi są źródłem utrzymania. Te korzyści z mokradeł stają się tym bardziej istotne, że ludność zamieszkująca miasta przekroczyła liczbę 4 miliardów i nadal rośnie.

Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska zachęca do organizacji spotkań w postaci wykładów, warsztatów, pokazów filmów i innych wydarzeń związanych zarówno z tegoroczną tematyką, jak i innymi tematami – rolą mokradeł dla człowieka, ich funkcjonowaniem w środowisku i walorami przyrodniczymi.

Pod adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. można przesyłać informacje na temat planowanego wydarzenia oraz krótką relację z jego realizacji. Przesłane materiały będą publikowane na stronie internetowej Krajowego Sekretariatu Konwencji Ramsarskiej.

Więcej informacji na stronie: www.gdos.gov.pl 


Partnerzy

  •  po ryby 2014 2020
  • PROW 2014 2020 logo kolor
  • PL RU forma podstawowa
  • interreg Lietuva Polska PL v2 CMYK
  •