Artykuły z kategorii

Rozwój regionu, zagranica

Marszałek spotkał się z samorządowcami z Saksonii-Anhalt

24-08-2016

Spotkanie w Olsztynie

W środę 24 sierpnia marszałek województwa Gustaw Marek Brzezin przyjął delegację z Kraju Związkowego Saksonia-Anhalt – partnera Warmii i Mazur od 2014 roku. Samorządowcy reprezentowali powiat Saale, który współpracuje z...

Więcej

Obszary wiejskie i środowisko

Blisko 300 km dróg lokalnych czeka remont

24-08-2016

Ilustracja do tekstu

180 km dróg gminnych, 105 km powiatowych i 13 km wewnętrznych – to planowane zmiany na lokalnych drogach województwa warmińsko-mazurskiego, które będą możliwe dzięki pieniądzom z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich...

Więcej

Społeczeństwo

Nabór społeczników do Komitetu Akredytacyjnego

24-08-2016

Czarne sylwetki ludzi na białym tle. Fot.www.stockvault.net

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zaprasza do nadsyłania zgłoszeń przedstawicieli sektora ekonomii społecznej na członków Komitetu Akredytacyjnego. Nabór trwa do 4 września.

Więcej

Turystyka i promocja regionu

Spróbuj regionalnych smakołyków w Olsztynie

24-08-2016

Widok na olsztyński zamek od strony dziedzińca

W sobotę (27 sierpnia), na dziedzińcu zamku w Olsztynie, zapraszamy na pokazy kulinarne, połączone z degustacją potraw regionalnych. Będą pierogi z gęsiną, zupa gulaszowa oraz babka ziemniaczana w wykonaniu przedstwicieli Sieci...

Więcej

Kultura

Fotografia lotnicza w Starym Ratuszu

24-08-2016

Żółty samolot

„70 lat Aeroklubu Warmińsko-Mazurskiego” to tytuł wystawy Marioli Grzegorczyk, której wernisaż odbędzie się w piątek (26 sierpnia) w Galerii Stary Ratusz WBP (ul. Stare Miasto 33 w Olsztynie). Początek spotkania o...

Więcej

Edukacja i Sport

Siatkówka plażowa pod Elblągiem

23-08-2016

Ilustracja do tekstu

Otwarte mistrzostwa Polski w siatkówce plażowej osób niepełnosprawnych potrwają od 26 do 29 sierpnia 2016 roku w Piastowie (gmina Milejewo). Zawody będą rozgrywane w dwóch kategoriach dla osób niepełnosprawnych, na siedząco...

Więcej

Fot. www.stockvault.netUchwałą Nr 4/39/14/IV Zarządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego z dnia 20 stycznia 2014 r. przyjęty został program „Polityka senioralna województwa warmińsko-mazurskiego na lata 2014-2020”.

 

W grudniu 2013 roku dobiegło końca wdrażanie Wojewódzkiego programu na rzecz osób starszych na lata 2009-2013 „Pogodna i bezpieczna jesień życia na Warmii i Mazurach”  przyjętego Uchwałą Nr 1/2/09/III Zarządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego z dnia 6 stycznia 2009 roku.

 

Mając na uwadze wyzwania społeczno-ekonomiczne jakie niesie za sobą postępujący proces starzenia się społeczeństw europejskich, w tym również społeczeństwa województwa warmińsko-mazurskiego, zaszła potrzeba opracowania nowego programu, będącego w dużej mierze kontynuacją dotychczasowych działań Samorządu Województwa na rzecz osób starszych.

W celu opracowania Programu na lata 2014-2020, Uchwałą Nr 19/256/13/IV Zarządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego z dnia 15 kwietnia 2013 r. powołano interdyscyplinarny Zespół do spraw opracowania Wojewódzkiego programu na rzecz osób starszych na lata 2014-2020 oraz przyjęto harmonogram prac nad Programem.

 

Projekt dokumentu powstał w oparciu o materiał wypracowany podczas spotkań warsztatowych Zespołu oraz na podstawie diagnoz i badań wykonanych przez zespół Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

 

Konsultacje społeczne Programu trwały od 22 października do 29 listopada 2013 r. Realizowane były w formie informacji prasowych, ogłoszeń w BIP, na stronach internetowych Urzędu, otwartego spotkania konsultacyjnego, korespondencji e-mail pomiędzy samorządem województwa a jednostkami samorządu terytorialnego oraz partnerami społecznymi. Sprawozdanie z konsultacji jest dostępne w BIP oraz na stronie internetowej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

 

Powstały Program jest dokumentem otwartym, co umożliwiać będzie podejmowanie różnorodnych, pożytecznych inicjatyw na rzecz osób starszych. Jego rolą jest przedstawienie kierunków działań skierowanych do seniorów, koniecznych do podjęcia przez wszystkie sektory życia społecznego. Ma on charakter interdyscyplinarny, jego wdrażanie wymaga współpracy administracji rządowej i samorządowej: gminnej, powiatowej i wojewódzkiej oraz wielu partnerów: jednostek organizacyjnych pomocy społecznej, instytucji oświaty, kultury i edukacji, jednostek służby zdrowia, instytucji kościelnych, a także podmiotów zajmujących się aktywizacją zawodową
i społeczną oraz organizacji społecznych. Od ich zaangażowania w dużej mierze zależeć będą długofalowe efekty zaplanowanych działań.

 

Program „Polityka senioralna województwa warmińsko-mazurskiego na lata 2014-2020” ma być zatem impulsem do wdrażania trwałych, systemowych rozwiązań na rzecz seniorów regionu Warmii i Mazur, zapobiegając tym samym powielaniu i rozproszeniu działań w tym kierunku.

 

Polityka senioralna województwa warmińsko-mazurskiego 2014-2020