Artykuły z kategorii

Rozwój regionu, zagranica

Szukamy „Najlepszych z Najlepszych” na Warmii i Mazurach

05-12-2016

Budynek Urzędu Marszałkowskiego w Olsztynie z lotu ptaka

31 grudnia mija termin zgłaszania kandydatur do nagrody marszałka województwa Laur „Najlepszym z Najlepszych”. Czekamy na sygnały o ogólnopolskich czy międzynarodowych sukcesach naszych mieszkańców, aby docenić ich również na własnym podwórku...

Więcej

Obszary wiejskie i środowisko

Przyrodniczy konkurs rozstrzygnięty

06-12-2016

IX Regionalny Konkurs Wiedzy Ekologicznej dla Gimnazjalistów.

Piotr Fil z Gimnazjum nr 2 w Giżycku zwyciężył w IX Regionalnym Konkursie Wiedzy Ekologicznej dla Gimnazjalistów. Organizatorem konkursu było Mazurskie Centrum Edukacji Ekologicznej działające przy Fundacji Ochrony Wielkich Jezior Mazurskich.

Więcej

Społeczeństwo

Informacja o ofercie pozakonkursowej

05-12-2016

Dokumenty- ilustracja do tekstu. Fot. www.stockvault.net

Informujemy, że dnia 5 grudnia Zarząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego rozpatrzył ofertę Oddziału Warmińsko-Mazurskiego Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” i uznał celowość realizacji zadania pn. „W kręgu polskiej tradycji” – wigilijne spotkanie z działaczami...

Więcej

Turystyka i promocja regionu

Muzeum fromborskie wśród najlepszych

06-12-2016

Frombork z lotu ptaka

Czasopismo o tematyce samorządowej „Wspólnota”, Wydawnictwa Municipum, opublikowało ranking muzeów w Polsce. W zestawieniu znalazły się placówki muzealne prowadzone przez województwa i masta wojewódzkie, których oferta przyciągnęła najwięcej odwiedzających (opracowane na...

Więcej

Kultura

Spotkanie z muzyką filmową

06-12-2016

Afisze

Od środy do soboty (8-9 grudnia) w Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej będzie można posłuchać największych kinowych przebojów. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego Gustaw Marek Brzezin.

Więcej

Edukacja i Sport

Młode piłkarki z mistrzostwem Polski

06-12-2016

Ilustracja do tekstu

W Gliwicach zakończyły się mistrzostwa Polski w futsalu kobiet do lat 16. Ze zwycięstwa cieszyły się młode zawodniczki olsztyńskiego Stomilu. W spotkaniu finałowym Stomil wygrał 2:0 z Broniowianką Kraków. Dwie bramki...

Więcej
urzad marszalkowskiKonferencja, dotycząca Mazurów, którzy przed laty trafili na Syberię, odbędzie się 4 września w Urzędzie Marszałkowskim w Olsztynie (ul. Emilii Plater 1). Początek spotkania o godz. 9.

Wśród prelegentów i zaproszonych gości znajduje się wielu uznanych historyków i badaczy przeszłości Mazur, honorowy patronat nad konferencją objął marszałek Jacek Protas. Rozmowom towarzyszyła będzie wystawa ,,Wypędzeni, przypędzeni. Kształtowanie się nowego społeczeństwa na Warmii i Mazurach w latach 1945-1949”, przygotowana przez olsztyńską delegaturę IPN.
 
PROGRAM MIĘDZYNARODOWEJ KONFERENCJI „MAZURZY NA SYBERII”

• Wystąpienie Anny Wasilewskiej z zarządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego

• Wystąpienie przedstawiciela Senatu  RP  
 
• dr hab. Jan Gancewski, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski  „Początki osadnictwa mazurskiego w Prusach - rola ludności mazurskiej w budowaniu struktur gospodarczych”

• dr Sergiusz Leończyk, Uniwersytet Przyrodniczo-Humanistyczny w Siedlcach „Mazurskie wioski na Syberii. Geneza ich powstania i rozwoju na przełomie XIX-XX w.”

• Dominik Krysiak, IPN Delegatura Olsztyn, doktorant UWM „Kształtowanie stosunków narodowościowych na Warmii  i Mazurach w latach 1945 – 1950 - wprowadzenie do wystawy”

• Joanna Wańkowska-Sobiesiak, Pełnomocnik Wojewody ds. Mniejszości Narodowych  i Etnicznych „Sybiraczka”

PRZERWA KAWOWA

• Artiom Czernyszew (Artem Chernyshev), doktorant Uniwersytetu w Kielcach "Polska inteligencja w Krasnojarsku na początku XX w.”

• Pawel Stolarow, doktorant Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie „Polacy na Syberii podczas II wojny światowej”

• pokaz filmu "Polacy na Syberii”, reż. Grażyna Orłowska-Sondej (TV Wrocław) - film nakręcono podczas wyjazdu do Znamienki w sierpniu 2009 roku

• red. Zofia Wojciechowska „Wielokulturowość przestrzeni - Program Pomost”

• podsumowanie - dyskusja z zaproszonymi gośćmi