Artykuły z kategorii

Rozwój regionu, zagranica

Na wsparcie dla przedsiębiorców

26-10-2016

Warmińsko-Mazurski System Finansowania Usług Rozwojowych, zwany również WA-MA FUR System

W ramach RPO 2014-2020 został opracowany Warmińsko-Mazurski System Finansowania Usług Rozwojowych, zwany również WA-MA FUR System. Jest to system dystrybucji środków finansowych z EFS przeznaczonych na wspieranie adaptacyjności przedsiębiorców i pracowników.

Więcej

Obszary wiejskie i środowisko

Przeciwko wycince drzew

26-10-2016

Spotkania uczestników projektu

Zakończyła się realizacja projektu „Rejon wyżnicki: społeczeństwo obywatelskie nie przymyka oczu” prowadzonego wspólnie przez Fundację Puszczę Rominckiej, Park Krajobrazowy Puszczy Rominckiej i Wyżnicki Blok Młodzieżowy. Celem projektu była aktywizacja lokalnej...

Więcej

Społeczeństwo

Spektakl dla niewidomych i słabo widzących

26-10-2016

Plakat promujący spektakl Tango

Na „Tango” Sławomira Mrożka z audiodeskrybcją zaprasza Ełckie Centrum Kultury. Na scenie wystąpią aktorzy Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie.

Więcej

Turystyka i promocja regionu

Smaczna agroturystka na Warmii i Mazurach

26-10-2016

Spotkanie w Olsztynie

Turystyka kulinarna i foodies, agroturystyka i turystyka wiejska oraz jakość i oferta zarówno kuchni jak i innych usług świadczonych w gospodarstwach agroturystycznych – były głównymi tematami konferencji zat. „Agroturystyka –...

Więcej

Kultura

Mistrzowie skrzypiec zagrają w Olsztynie

26-10-2016

Logo Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej

Laureaci 15. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego wystąpią w Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej. Wyjątkowy koncert odbędzie się w czwartek (27 października).

Więcej

Edukacja i Sport

W szerokiej kadrze Polski

25-10-2016

Ilustracja do tekstu

Poznaliśmy szeroki skład narodowej reprezentacji na mistrzostwa Europy w piłce ręcznej kobiet. Szansę na występy w Szwecji mają trzy szczypiornistki elbląskiego Startu. Skład reprezentacji Polski został zgłoszony do Europejskiej Federacji Piłki...

Więcej
urzad marszalkowskiKonferencja, dotycząca Mazurów, którzy przed laty trafili na Syberię, odbędzie się 4 września w Urzędzie Marszałkowskim w Olsztynie (ul. Emilii Plater 1). Początek spotkania o godz. 9.

Wśród prelegentów i zaproszonych gości znajduje się wielu uznanych historyków i badaczy przeszłości Mazur, honorowy patronat nad konferencją objął marszałek Jacek Protas. Rozmowom towarzyszyła będzie wystawa ,,Wypędzeni, przypędzeni. Kształtowanie się nowego społeczeństwa na Warmii i Mazurach w latach 1945-1949”, przygotowana przez olsztyńską delegaturę IPN.
 
PROGRAM MIĘDZYNARODOWEJ KONFERENCJI „MAZURZY NA SYBERII”

• Wystąpienie Anny Wasilewskiej z zarządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego

• Wystąpienie przedstawiciela Senatu  RP  
 
• dr hab. Jan Gancewski, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski  „Początki osadnictwa mazurskiego w Prusach - rola ludności mazurskiej w budowaniu struktur gospodarczych”

• dr Sergiusz Leończyk, Uniwersytet Przyrodniczo-Humanistyczny w Siedlcach „Mazurskie wioski na Syberii. Geneza ich powstania i rozwoju na przełomie XIX-XX w.”

• Dominik Krysiak, IPN Delegatura Olsztyn, doktorant UWM „Kształtowanie stosunków narodowościowych na Warmii  i Mazurach w latach 1945 – 1950 - wprowadzenie do wystawy”

• Joanna Wańkowska-Sobiesiak, Pełnomocnik Wojewody ds. Mniejszości Narodowych  i Etnicznych „Sybiraczka”

PRZERWA KAWOWA

• Artiom Czernyszew (Artem Chernyshev), doktorant Uniwersytetu w Kielcach "Polska inteligencja w Krasnojarsku na początku XX w.”

• Pawel Stolarow, doktorant Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie „Polacy na Syberii podczas II wojny światowej”

• pokaz filmu "Polacy na Syberii”, reż. Grażyna Orłowska-Sondej (TV Wrocław) - film nakręcono podczas wyjazdu do Znamienki w sierpniu 2009 roku

• red. Zofia Wojciechowska „Wielokulturowość przestrzeni - Program Pomost”

• podsumowanie - dyskusja z zaproszonymi gośćmi