Artykuły z kategorii

Rozwój regionu, zagranica

Umowa w Ełku podpisana

22-07-2016

Spotkanie w Ełku

Dokument w sprawie realizacji Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych na terenie miejskiego obszaru funkcjonalnego w Ełku została podpisany przez marszałka województwa Gustawa Marka Brzezina oraz prezydenta miasta - Tomasza Adrukiewicza. Dokument ustala...

Więcej

Obszary wiejskie i środowisko

Leśni pacjenci szpitala w Napromku

22-07-2016

Pacjent leśnego szpitala w Napromku

Z prowadzonego przez Nadleśnictwo Olsztynek leśnego „szpitala” przy Leśniczówce Napromek na wolność wrócili właśnie kolejni pacjenci. Tym razem były to dwa puszczyki, jastrząb, dwie kuny i wiewiórka.

Więcej

Społeczeństwo

Odwiedziny u francuskich partnerów

21-07-2016

Wizyta członków Olsztyńskiego Stowarzyszenia Przyjaciół Bretanii i Francji „Amitié” w Bretanii. Fot. Marcin Wodecki.

30-osobowa grupa członków Olsztyńskiego Stowarzyszenia Przyjaciół Bretanii i Francji „Amitié” przebywa w Bretanii na zaproszenie Stowarzyszenia Côtes d’Armor-Warmie et Mazurie z Saint-Brieuc. Uczestnicy wyjazdu, oprócz spotkań z rodzinami francuskimi, odkrywania uroków...

Więcej

Turystyka i promocja regionu

O dziedzictwie browarniczym i folklorze

22-07-2016

Dni Biskupca

Kultura, muzyka i aktywność – to hasła, które będą wyznacznikami 20. Dni Biskupca.  Świętowanie rozpocznie się w piątek (22 lipca) i potrwa trzy dni.

Więcej

Kultura

O tym co pamięta woda

22-07-2016

Fragment pracy Agnieszki Anny Nowackiej

Od poniedziałku (25 lipca) w Galerii Marszałkowskiej (ul. Plater 1 w Olsztynie) będzie można oglądać prace Agnieszki Anny Nowackiej. Tytuł wystawy to „Pamięć wody”.

Więcej

Edukacja i Sport

Ministerstwo pyta w jakich zawodach kształcić

22-07-2016

Logo Ministerstwa Sportu i Turystyki

Departament Turystyki Ministerstwa Sportu i Turystyki zapyta pracodawców działających w sektorze hotelarskim, gastronomicznym i turystycznym jakie są ich oczekiwania wobec szkolnictwa zawodowego. Ankietę w tej sprawie można wypełnić na stronie internetowej.

Więcej
urzad marszalkowskiKonferencja, dotycząca Mazurów, którzy przed laty trafili na Syberię, odbędzie się 4 września w Urzędzie Marszałkowskim w Olsztynie (ul. Emilii Plater 1). Początek spotkania o godz. 9.

Wśród prelegentów i zaproszonych gości znajduje się wielu uznanych historyków i badaczy przeszłości Mazur, honorowy patronat nad konferencją objął marszałek Jacek Protas. Rozmowom towarzyszyła będzie wystawa ,,Wypędzeni, przypędzeni. Kształtowanie się nowego społeczeństwa na Warmii i Mazurach w latach 1945-1949”, przygotowana przez olsztyńską delegaturę IPN.
 
PROGRAM MIĘDZYNARODOWEJ KONFERENCJI „MAZURZY NA SYBERII”

• Wystąpienie Anny Wasilewskiej z zarządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego

• Wystąpienie przedstawiciela Senatu  RP  
 
• dr hab. Jan Gancewski, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski  „Początki osadnictwa mazurskiego w Prusach - rola ludności mazurskiej w budowaniu struktur gospodarczych”

• dr Sergiusz Leończyk, Uniwersytet Przyrodniczo-Humanistyczny w Siedlcach „Mazurskie wioski na Syberii. Geneza ich powstania i rozwoju na przełomie XIX-XX w.”

• Dominik Krysiak, IPN Delegatura Olsztyn, doktorant UWM „Kształtowanie stosunków narodowościowych na Warmii  i Mazurach w latach 1945 – 1950 - wprowadzenie do wystawy”

• Joanna Wańkowska-Sobiesiak, Pełnomocnik Wojewody ds. Mniejszości Narodowych  i Etnicznych „Sybiraczka”

PRZERWA KAWOWA

• Artiom Czernyszew (Artem Chernyshev), doktorant Uniwersytetu w Kielcach "Polska inteligencja w Krasnojarsku na początku XX w.”

• Pawel Stolarow, doktorant Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie „Polacy na Syberii podczas II wojny światowej”

• pokaz filmu "Polacy na Syberii”, reż. Grażyna Orłowska-Sondej (TV Wrocław) - film nakręcono podczas wyjazdu do Znamienki w sierpniu 2009 roku

• red. Zofia Wojciechowska „Wielokulturowość przestrzeni - Program Pomost”

• podsumowanie - dyskusja z zaproszonymi gośćmi