Artykuły z kategorii

Rozwój regionu, zagranica

Olsztyński maraton tworzenia projektów

05-02-2016

Olsztyński maraton tworzenia projektów

Swoje pomysły na biznes będzie można zweryfikować podczas „Startup Weekend Olsztyn”, który potrwa od 8 do 10 kwietnia 2016 roku. Podczas 54-godzinnego maratonu nad uczestnikami wydarzenia będą czuwali doświadczeni mentorzy, którzy...

Więcej

Obszary wiejskie i środowisko

O leczeniu i żywieniu pszczół

04-02-2016

O leczeniu i żywieniu pszczół

Tematem spotkania będą zagadnienia żywienia i dożywiania pszczół miodnych oraz biotechniczne metody zwalczania warrozy. Osoby zainteresowane powinny wybrać się 17 lutego do siedziby Warmińsko-Mazurskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Olsztynie (ul. Jagiellońskiej...

Więcej

Społeczeństwo

Rozmowy o współpracy ze społecznikami

05-02-2016

Rozmowy o współpracy ze społecznikami

Rada Działalności Pożytku Publicznego przy Urzędzie Marszałkowskim Województwa Warmińsko-Mazurskiego, zainaugurowała swoją działalność. Na pierwszym spotkaniu, które odbyło się 3 lutego, obecny był m.in. marszałek Gustaw Marek Brzezin.

Więcej

Turystyka i promocja regionu

Bogaty kalendarz imprez w Giżycku

05-02-2016

Bogaty kalendarz imprez w Giżycku

Wiele ciekawych imprez czeka w tym roku na mieszkańców Giżycka i turystów, którzy odwiedzą to urokliwe mazurskie miasteczko. Warto tam zaglądać nie tylko latem.

Więcej

Kultura

Wieczór meksykański w filharmonii

05-02-2016

Wieczór meksykański w filharmonii

Dyrygent z Meksyku - Miguel Salmon Del Real - i dwie kompozycje Silvestre Revueltas’a, sprawiły, iż najbliższy koncert symfoniczny w Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej będzie miał charakter meksykański. Początek występu w piątek (5...

Więcej

Edukacja i Sport

Rozmowy o prewencji urazów sportowych

05-02-2016

Rozmowy o prewencji urazów sportowych

Sympozjum naukowo-szkoleniowe „Sport dzieci i młodzieży – prewencja urazów sportowych”, odbędzie się 19 lutego 2016 roku w Olsztyńskiej Szkole Wyższej im. Józefa Rusieckiego w Olsztynie. W konferencji mogą wziąć udział trenerzy...

Więcej
urzad marszalkowskiKonferencja, dotycząca Mazurów, którzy przed laty trafili na Syberię, odbędzie się 4 września w Urzędzie Marszałkowskim w Olsztynie (ul. Emilii Plater 1). Początek spotkania o godz. 9.

Wśród prelegentów i zaproszonych gości znajduje się wielu uznanych historyków i badaczy przeszłości Mazur, honorowy patronat nad konferencją objął marszałek Jacek Protas. Rozmowom towarzyszyła będzie wystawa ,,Wypędzeni, przypędzeni. Kształtowanie się nowego społeczeństwa na Warmii i Mazurach w latach 1945-1949”, przygotowana przez olsztyńską delegaturę IPN.
 
PROGRAM MIĘDZYNARODOWEJ KONFERENCJI „MAZURZY NA SYBERII”

• Wystąpienie Anny Wasilewskiej z zarządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego

• Wystąpienie przedstawiciela Senatu  RP  
 
• dr hab. Jan Gancewski, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski  „Początki osadnictwa mazurskiego w Prusach - rola ludności mazurskiej w budowaniu struktur gospodarczych”

• dr Sergiusz Leończyk, Uniwersytet Przyrodniczo-Humanistyczny w Siedlcach „Mazurskie wioski na Syberii. Geneza ich powstania i rozwoju na przełomie XIX-XX w.”

• Dominik Krysiak, IPN Delegatura Olsztyn, doktorant UWM „Kształtowanie stosunków narodowościowych na Warmii  i Mazurach w latach 1945 – 1950 - wprowadzenie do wystawy”

• Joanna Wańkowska-Sobiesiak, Pełnomocnik Wojewody ds. Mniejszości Narodowych  i Etnicznych „Sybiraczka”

PRZERWA KAWOWA

• Artiom Czernyszew (Artem Chernyshev), doktorant Uniwersytetu w Kielcach "Polska inteligencja w Krasnojarsku na początku XX w.”

• Pawel Stolarow, doktorant Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie „Polacy na Syberii podczas II wojny światowej”

• pokaz filmu "Polacy na Syberii”, reż. Grażyna Orłowska-Sondej (TV Wrocław) - film nakręcono podczas wyjazdu do Znamienki w sierpniu 2009 roku

• red. Zofia Wojciechowska „Wielokulturowość przestrzeni - Program Pomost”

• podsumowanie - dyskusja z zaproszonymi gośćmi