Artykuły z kategorii

Rozwój regionu, zagranica

Szlak rowerowy Green Velo – podsumowanie inwestycji

01-12-2015

Szlak rowerowy Green Velo – podsumowanie inwestycji

W środę (2 grudnia) odbędzie się konferencja podsumowująca projekt „Green Velo – trasy rowerowe Polski Wschodniej – województwo warmińsko-mazurskie”. Konferencję otworzy marszałek województwa Gustaw Marek Brzezin.

Więcej

Obszary wiejskie i środowisko

Na Dylewskiej Górze powstało muzeum skalne

30-11-2015

Na Dylewskiej Górze powstało muzeum skalne

W lapidarium, czyli muzeum skał, zgromadzono kilkanaście najciekawszych pod względem geologicznym głazów narzutowych występujące w okolicach Wzgórz Dylewskich. Jest to wspólny projekt Zespołu Parków Krajobrazowych Pojezierza Iławskiego i Wzgórz Dylewskich w...

Więcej

Społeczeństwo

Cztery miliony dla „trzeciego sektora”

01-12-2015

Cztery miliony dla „trzeciego sektora”

Zarząd województwa podjął we wtorek 1 grudnia decyzję o ogłoszeniu otwartego konkursu ofert na wykonanie zadań samorządu województwa. Organizacje pozarządowe będą mogły ubiegać się o ponad 4 mln zł.

Więcej

Turystyka i promocja regionu

Elbląskie tramwaje na dużym ekranie

01-12-2015

Elbląskie tramwaje na dużym ekranie

Najbliższe spotkanie z cyklu „Elbląg na dużym ekranie” odbędzie się we wtorek (1 grudnia) i nawiązywać będzie do tramwajowego jubileuszu. 120 lat temu - 22 listopada 1895 roku - na ulice...

Więcej

Kultura

Zachęta do sztuki na olsztyńskim zamku

01-12-2015

Zachęta do sztuki na olsztyńskim zamku

Tym razem bohaterem spotkania organizowanego przez Warmińsko-Mazurskie Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych będzie Antek Grzybek Olsztyński artysta swoją prelekcję zatytułował „Małpa nad klawiaturą, albo jak mierzyłem Absolut”.

Więcej

Edukacja i Sport

Młodzi mówią po warmińsku

01-12-2015

Młodzi mówią po warmińsku

W Dywitach odbył się pierwszy regionalny konkurs gwary warmińskiej dla dzieci i młodzieży pod nazwą „Po naszemu. Po warnijsku” 28 listopada o tytuł mistrza warmińskiej mowy walczyło 12 uczniów. Inicjatorem przedsięwzięcia...

Więcej
urzad marszalkowskiKonferencja, dotycząca Mazurów, którzy przed laty trafili na Syberię, odbędzie się 4 września w Urzędzie Marszałkowskim w Olsztynie (ul. Emilii Plater 1). Początek spotkania o godz. 9.

Wśród prelegentów i zaproszonych gości znajduje się wielu uznanych historyków i badaczy przeszłości Mazur, honorowy patronat nad konferencją objął marszałek Jacek Protas. Rozmowom towarzyszyła będzie wystawa ,,Wypędzeni, przypędzeni. Kształtowanie się nowego społeczeństwa na Warmii i Mazurach w latach 1945-1949”, przygotowana przez olsztyńską delegaturę IPN.
 
PROGRAM MIĘDZYNARODOWEJ KONFERENCJI „MAZURZY NA SYBERII”

• Wystąpienie Anny Wasilewskiej z zarządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego

• Wystąpienie przedstawiciela Senatu  RP  
 
• dr hab. Jan Gancewski, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski  „Początki osadnictwa mazurskiego w Prusach - rola ludności mazurskiej w budowaniu struktur gospodarczych”

• dr Sergiusz Leończyk, Uniwersytet Przyrodniczo-Humanistyczny w Siedlcach „Mazurskie wioski na Syberii. Geneza ich powstania i rozwoju na przełomie XIX-XX w.”

• Dominik Krysiak, IPN Delegatura Olsztyn, doktorant UWM „Kształtowanie stosunków narodowościowych na Warmii  i Mazurach w latach 1945 – 1950 - wprowadzenie do wystawy”

• Joanna Wańkowska-Sobiesiak, Pełnomocnik Wojewody ds. Mniejszości Narodowych  i Etnicznych „Sybiraczka”

PRZERWA KAWOWA

• Artiom Czernyszew (Artem Chernyshev), doktorant Uniwersytetu w Kielcach "Polska inteligencja w Krasnojarsku na początku XX w.”

• Pawel Stolarow, doktorant Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie „Polacy na Syberii podczas II wojny światowej”

• pokaz filmu "Polacy na Syberii”, reż. Grażyna Orłowska-Sondej (TV Wrocław) - film nakręcono podczas wyjazdu do Znamienki w sierpniu 2009 roku

• red. Zofia Wojciechowska „Wielokulturowość przestrzeni - Program Pomost”

• podsumowanie - dyskusja z zaproszonymi gośćmi