Artykuły z kategorii

Rozwój regionu, zagranica

Ankieta dla małych i średnich przedsiębiorców

07-07-2015

Ankieta dla małych i średnich przedsiębiorców

Komisja Europejska prowadzi prace mające na celu ułatwienie dostępu do finansowania małym i średnim przedsiębiorstwom (MŚP). Ankieta przygotowana przez Zespół Enterprise Europe Network, działający przy Warmińsko–Mazurskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A. w...

Więcej

Obszary wiejskie i środowisko

Gminy będą produkować zieloną enegię

07-07-2015

Gminy będą produkować zieloną enegię

Wiadomo już jakie gminy w tym roku otrzymają pieniądze na budowę mikroinstalacji prosumenckich – czyli wytwarzających energię z odnawialnych źródeł. We wtorek (7 lipca) Zarząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego w zatwierdził listę operacji...

Więcej

Społeczeństwo

Festyn Rodzinny w Ameryce - ZDJĘCIA

07-07-2015

Festyn Rodzinny w Ameryce - ZDJĘCIA

Bogaty program oraz wspaniała pogoda sprawiły Festyn Rodzinny w Szpitalu w Ameryce odwiedziło wielu gości. Dla wszystkich przygotowano mnóstwo atrakcji, każdy uczestnik festynu znalazł coś dla siebie.

Więcej

Turystyka i promocja regionu

Rycerstwo rusza pod Prostki

08-07-2015

Rycerstwo rusza pod Prostki

Po raz 17 w tej niewielkiej miejscowości niedaleko Ełku odbędzie się rekonstrukcja bitwy polsko-szwedzkiej. Dni Prostek rozpoczną się 10 lipca, a huk armat bitewnych usłyszymy 12 lipca.

Więcej

Kultura

Malarskie podróże po Olsztynie

07-07-2015

Malarskie podróże po Olsztynie

Cykl prac „Opowieści z Warmii. Podróże po Olsztynie” to malarskie refleksje o historii i współczesności miasta. Wernisaż wystawy Krzysztofa Tanajewskiego odbędzie się w piątek (10 lipca) o godz. 16 w Galerii...

Więcej

Edukacja i Sport

Ogier nie dał się dogonić, Kubica ósmy

06-07-2015

Ogier nie dał się dogonić, Kubica ósmy

W Mikołajkach zakończyła się jedna z najważniejszych imprez tegorocznych w kraju – Rajd Polski – eliminacja mistrzostw świata. Od początku o palmę pierwszeństwa walczyli Francuz Sebastien Ogier i goniący go Norweg...

Więcej
urzad marszalkowskiKonferencja, dotycząca Mazurów, którzy przed laty trafili na Syberię, odbędzie się 4 września w Urzędzie Marszałkowskim w Olsztynie (ul. Emilii Plater 1). Początek spotkania o godz. 9.

Wśród prelegentów i zaproszonych gości znajduje się wielu uznanych historyków i badaczy przeszłości Mazur, honorowy patronat nad konferencją objął marszałek Jacek Protas. Rozmowom towarzyszyła będzie wystawa ,,Wypędzeni, przypędzeni. Kształtowanie się nowego społeczeństwa na Warmii i Mazurach w latach 1945-1949”, przygotowana przez olsztyńską delegaturę IPN.
 
PROGRAM MIĘDZYNARODOWEJ KONFERENCJI „MAZURZY NA SYBERII”

• Wystąpienie Anny Wasilewskiej z zarządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego

• Wystąpienie przedstawiciela Senatu  RP  
 
• dr hab. Jan Gancewski, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski  „Początki osadnictwa mazurskiego w Prusach - rola ludności mazurskiej w budowaniu struktur gospodarczych”

• dr Sergiusz Leończyk, Uniwersytet Przyrodniczo-Humanistyczny w Siedlcach „Mazurskie wioski na Syberii. Geneza ich powstania i rozwoju na przełomie XIX-XX w.”

• Dominik Krysiak, IPN Delegatura Olsztyn, doktorant UWM „Kształtowanie stosunków narodowościowych na Warmii  i Mazurach w latach 1945 – 1950 - wprowadzenie do wystawy”

• Joanna Wańkowska-Sobiesiak, Pełnomocnik Wojewody ds. Mniejszości Narodowych  i Etnicznych „Sybiraczka”

PRZERWA KAWOWA

• Artiom Czernyszew (Artem Chernyshev), doktorant Uniwersytetu w Kielcach "Polska inteligencja w Krasnojarsku na początku XX w.”

• Pawel Stolarow, doktorant Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie „Polacy na Syberii podczas II wojny światowej”

• pokaz filmu "Polacy na Syberii”, reż. Grażyna Orłowska-Sondej (TV Wrocław) - film nakręcono podczas wyjazdu do Znamienki w sierpniu 2009 roku

• red. Zofia Wojciechowska „Wielokulturowość przestrzeni - Program Pomost”

• podsumowanie - dyskusja z zaproszonymi gośćmi