Artykuły z kategorii

Krystyna Janusz na tle drzwi

Wernisaż prac Krystyny Janusz pt. „Przejście” odbędzie się w sobotę (18 marca) w Oranżerii Kultury (Lidzbark Warmiński).

Początek o godz. 18.

Prace są dokumentacją fotograficzną zabytkowych drzwi kamienic w Olsztynie oraz w wybranych miastach Warmii. Artystka podjęła się w nich inwentaryzacji zachowanych obiektów, zwracając uwagę na ich wartość artystyczną, historyczną, popularyzując w ten sposób wiedzę o przeszłości i zabytkach regionu.

W fascynacji autorki przedwojenną architekturą dawnych Prus Wschodnich jest nie tylko zachwyt nad ich wartością estetyczną, ale przede wszystkim pragnienie zachowania dziedzictwa kulturowego, „ocalenie od zapomnienia” tego, co zbyt szybko znika z krajobrazu kulturowego regionu.

Informacje o możliwości uzyskania bezpłatnych zaproszeń na wydarzenie można uzyskać pod nr tel. tel. 517 262 146 i adresem email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Krystyna Janusz

Urodzona w 1988 roku w Iławie. Studia na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Dyplom w Instytucie Sztuk Pięknych na kierunku Edukacji artystycznej w zakresie sztuk plastycznych uzyskany w 2013 roku, w pracowni fotografii artystycznej pod kierunkiem prof. Janusza Połoma. Praca teoretyczna pod kierunkiem dr Grażyny Kobrzenieckiej-Sikorskiej.

Laureatka I nagrody w VIII Biennale Sztuki o Medal Prezydenta, BWA w Olsztynie oraz nagrody w Ogólnopolskim Konkursie Rysunku Studenckiego „Rysować”, Galeria Stara Wozownia w Toruniu. Autorka kilku wystaw indywidualnych, m.in. w Galerii Jednego Obrazu, Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie, Galerii Fotografii i Videoartu, Awangarda Bis w Olsztynie. Uczestniczy w pokazach zbiorowych. W 2013 roku otrzymała stypendium artystyczne Rady Miasta Olsztyna na projekt dotyczący dokumentacji fotograficznej zabytkowych drzwi na Warmii.

W swoich pracach artystycznych i badaniach porusza tematykę regionu, z którego pochodzi i z którego historią jest związane jej życie. Badania i zainteresowania dotyczą zarówno wymiaru socjologicznego jak i historii architektury.